TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Konferencja "Formuła sukcesu w nauce i kształceniu językowym"

O konferencji

Konferencja „Formuła sukcesu w nauce i kształceniu językowym” jest organizowana z okazji 75-lecia nauki polskiej we Wrocławiu i jest bardzo ważnym wydarzeniem dla środowiska akademickiego naszego miasta.

Po II Wojnie Światowej wraz z kapitulacją Festung Breslau skończyła się historia niemieckiego szkolnictwa wyższego na tych terenach i już w maju 1945 roku do Wrocławia przybyła grupa naukowo-kulturalna, która składała się głównie z profesorów i pracowników naukowych Politechniki Lwowskiej oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Zostali oni twórcami i organizatorami pracy pierwszej polskiej uczelni. Byli to m.in. rektor Politechniki Lwowskiej profesor Edward Sucharda i profesor Kazimierz Idaszewski.

24 sierpnia 1945 roku dawne niemieckie uczelnie zostały przekształcone w polskie państwowe szkoły akademickie. Najpierw, jako jedna uczelnia, została uruchomiona Politechnika i Uniwersytet we Wrocławiu, ze wspólnym rektorem, senatem i administracją. Powołano 6 wydziałów uniwersyteckich: Prawno-Administracyjny, Humanistyczny, Matematyczno-Przyrodniczy, Lekarski z Oddziałem Farmaceutycznym, Medycyny Weterynaryjnej i Rolnictwa z Oddziałem Ogrodniczym oraz 4 wydziały politechniczne: Chemiczny, Mechaniczno-Energetyczny, Budownictwa i Hutniczo-Górniczy.

Pod koniec lat 40. i na początku lat 50. Wrocław stał się miastem akademickim, w którym działało już kilka szkół wyższych, w większości powstałych w wyniku odłączenia się poszczególnych wydziałów od pierwszej polskiej uczelni we Wrocławiu. Najpierw w 1949 r. usamodzielniła się Akademia Lekarska, która ostatecznie stała się Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich. Z niej wywodzi się także obecna Akademia Wychowania Fizycznego. W 1950 r. na bazie dwóch uniwersyteckich wydziałów rozpoczęła działalność Wyższa Szkoła Rolnicza, która przekształciła się w Akademię Rolniczą, a później w Uniwersytet Przyrodniczy. W roku akademickim 1951/1952 Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski zostały autonomicznymi szkołami wyższymi.

Dziś Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski kontynuują tradycje tych znamienitych polskich uczelni, utrzymują ścisłe kontakty z ukraińskimi uczelniami we Lwowie i tworzą filar środowiska akademickiego Wrocławia, odnosząc zauważalne w kraju i za granicą sukcesy w badaniach naukowych i działalności dydaktycznej.

Dlatego wybór tematu konferencji nie jest przypadkowy. Sukces jest jednak pojęciem względnym i wielowymiarowym, zarówno w procesie badawczym jak i w nauczaniu. Organizatorzy konferencji stawiają sobie oraz potencjalnym uczestnikom konferencji różne pytania, np.: Jakie elementy składają się na sukces w uczeniu się i nauczaniu języków obcych? Czy sukces nauczyciela akademickiego jest również sukcesem studenta? Czy sukces może być traktowany jako czynnik motywujący do dalszej nauki czy też jako główny cel w procesie dydaktycznym? Zadaniem konferencji jest poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania, podjęcie próby określenia czynników determinujących sukces i uwarunkowań sukcesu oraz wymiana doświadczeń uczestników konferencji z różnych ośrodków akademickich i różnych krajów w osiąganiu sukcesu zawodowego.

Do udziału w konferencji zapraszamy nauczycieli akademickich, lingwistów, glottodydaktyków, pedagogów oraz przedstawicieli innych dyscyplin naukowych.

Komitet naukowy konferencji

plakat_pl.jpg

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasza strona internetowa i oparte na niej usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję